Android na co dzień tricki

Jak w każdym systemie operacyjnym tak i w Androidzie przydają się ułatwienia. Root, czy ukrycie plików to tylko niektóre z możliwości, które daje nam Android...

Root - uzyskanie uprawnień administratora

Rootowanie Androida daje nam wiele - możemy usunąć aplikacje, które tylko nam obciążają pamięć a z których nie mamy potrzeby korzystać (Muzodajnia, Książki Play itp) a także możemy modyfikować wygląd interfejsu w bardzo dużym stopniu. Jest to spowodowane złamaniem zabezpieczeń - dostajemy uprawnienia, które w założeniu nie są przeznaczone dla zwykłego użytkownika. Kolejne aktualizacje dostarczone przez producenta nie będą możliwe do pobrania na zrootowanym systemie. Tracimy prawa gwarancyjne. Warto o tym pamiętać.

Root ma jeszcze jedno zastosowanie - w przypadku zainfekowania urządzenia wirusem (niestety i takie rzeczy się zdarzają) można ręcznie usunąć wirusa. Pliki tego typu instalują się głęboko w systemie i chcąc móc tam cokolwiek tam zrobić musimy uzyskać uprawnienia administratora.

We wcześniejszych wersjach Androida (po raz pierwszy rootowałem wersję 2.3) wystarczyło wgrać aplikację specjalnie do tego przeznaczoną. Do wersji 4.4 nie było to trudne. Ale Lollipop już jest bardziej ustawiony na uniemożliwienie łatwego wykonania tej czynności. Nie będę tutaj opisywać szczegółowo jak wygląda proces przeprowadzenia roota.

Niniejszy wpis ma charakter jedynie informacyjny, nie namawiam nikogo do rootowania ani nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za nieprawidłowo przeprowadzony root.

Ukrycie plików

Czasami posiadamy w pamięci urządzenia pliki, które z różnych powodów chcemy ukryć przed ciekawskimi osobami mającymi dostęp do niego. Opiszę jak to można zrobić.

1.Urządzenie podłączamy do komputera.
2.W folderze przechowującym dany rodzaj plików (np zdjęcia) tworzymy nowy folder o nazwie .nomedia. Pamiętaj o kropce na początku.
3.Do niego wrzucamy zdjęcia. które chcemy ukryć.
4.Analogicznie postępujemy z innymi rodzajami plików - w każdym folderze przeznaczonym na dany rodzaj tworzymy folder .nomedia.
I tyle :-)